banner
banner

تاریخچه و تکامل چنگال های رمز ارز

ارزهای رمزپایه از دو طریق به وجود آمدند. نوشتن کد جدید از صفر یا دستکاری کد موجود (انشعاب).

هنگامی که یک چنگال شروع می شود ، ارز رمزپایه اصلی به دو قسمت تقسیم می شود و دارایی جایگزین جدیدی با تفاوت های جزئی از دارایی اصلی به وجود می آورد. برای هر اکوسیستم ارز رمزنگاری شده باید اجماع ایجاد شود تا تولید چنگال دیگری پیش برود.

به یک دلیل یا دلیل دیگر ، بخش خوبی از برترین آلتکوین ها چنگال زده اند. مثل همیشه ، بیت کوین اولین نفر بود و سپس بلاکچین های دیگر تصمیم گرفتند از این الگو پیروی کنند. بیایید نگاهی به چندین چنگال و آنچه که برای حل ایجاد شده اند بیاندازیم.

چنگال های بیت کوین

اولین بلاکی که در سیستم عامل بیت کوین استخراج شد ، در ژانویه 2009 اتفاق افتاد و در آن روزها ، چندین ماینر وجود داشت و این به معنای ثبات بود. با گذشت زمان ، مقیاس های مقیاس پذیری ، هزینه های بالای معامله و مدت طولانی انتظار به معنای ارتقا needed نرم افزار بود. این آغاز تاریخ چنگال ها بود.

Bitcoin XT اولین انشعابی بود که در بلاکچین BTC اتفاق افتاد و در سال 2015 اتفاق افتاد. هدف آن افزایش اندازه بلوک شبکه به 8 مگابایت بود که باعث می شود تعداد تراکنش ها از 7 بلوک در ثانیه به 24 بهبود یابد. این پروژه خوب شروع شد اما شور و هیجان اطراف آن در سال 2016 هنگامی که اکثر معدنچیان عقب نشینی کردند ، از بین رفت.

کلاسیک بیت کوین

حتی پس از مرگ بیت کوین XT ، استخراج کنندگان بیت کوین هرگز از تمایل به افزایش اندازه بلوک دست برنداشتند. آنها پیش رفتند و فورک Bitcoin Classic را ایجاد کردند که باعث ایجاد ارز رمزپایه Bitcoin Classic شد. به نظر می رسد این ارز خوب عمل می کند و در استراتژی توسعه پنج ساله خود به چندین نقطه عطف رسیده است.

بیت کوین کش

بیشتر چنگال ها دلیلی دارند که معمولاً اجرای یک ویژگی است که منجر به بهبود عملکرد می شود. از طرف دیگر ، Bitcoin Cash توسط ماینرهایی ایجاد شد که احساس می کردند Segwit تهدیدی برای شبکه Bitcoin است و بنابراین دور شد.

Bitcoin Cash از افراد با نفوذی مانند Roger Ver پشتیبانی دریافت کرد و بلافاصله پس از ایجاد توسط Kraken به تصویب رسید. در حال حاضر ، این چهارمین ارز رمزپایه بزرگ با محدودیت بازار است. از دیگر چنگالهایی که بیت کوین پشت سر گذاشته است می توان به Bitcoin Gold ، Bitcoin Gold Status ، Bitcore ، Bitcoin Diamond ، Bitcoin Faith ، Bitcoin Lite و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد..

همچنین چنگالهایی به صف می شوند و شامل Lightning Bitcoin ، Bitcoin God (باور کنید یا نه) ، Bitcoin Silver ، Bitcoin Atom و غیره.

اتریوم

هرچند که از نظر بیشتر سرمایه گذاران خود عالی است بلاکچین اتریوم مسائلی را که لازمه چنگ زدن است ، داشته و دارد. قابل توجه ترین چنگال در این شبکه Ethereum Classic بود که در جولای 2016 پس از هک DAO رخ ​​داد که منجر به از دست رفتن 50 میلیون دلار اتر شد. بعد از این حادثه ، برخی از مردم رای دادند که سیستم عامل چنگال باشد و همه خسارات بازیابی شود در حالی که بخش کوچکتر با این مشاهده که هرگز نباید بلاکچین تغییر کرد ، مخالف هستند.

با این حال ، چنگال اتفاق افتاد و گروه کوچکتر با Ethereum Classic تازه تاسیس رفتند در حالی که توسعه دهندگان اصلی که هک را از بین بردند ، نام قدیمی – Ethereum را حفظ کردند. سایر چنگالهای ناشی از بلاکچین اتر عبارتند از: EtherGold ، EtherZero ، Ethereum Modification و EthereumFog.

مونرو

حتی بهترین ارزهای رمزپایه محرمانه مانند Monero هنوز مشکلاتی دارند که می توانند از طریق چنگ زدن حل شوند. در اواسط ماه مارس ، مونرو قرار بود در بلوک 1529810 چنگال بزند و منجر به تولد Monero V (XMV) شود. همانند سایر سکه های رمزنگاری ، چنگال برای حل مشکلات مقیاس گذاری با معرفی پروتکل های جدید در نظر گرفته شده است. گرچه چنگال برای حل مشکلات ایجاد شده است – کاربران چنگال را “کلاهبرداری” می دانند زیرا به نظر می رسد تیم مسئول Monero V به هیچ وجه حرفه ای نیستند و تمایل دارند فقط برای منافع خود کارهایی انجام دهند.

Litecoin

Litecoin از زمان جدا شدن Litecoin از بیت کوین در سال 2011 ، برای تولید Litecoin Cash (LCC) انشعاب داد و این مورد دوم را به چنگال چنگال تبدیل کرد. LCC عشق زیادی از علاقه مندان به رمزنگاری دریافت نکرده است احتمالاً به دلیل نداشتن نقشه راه مناسب.

اکنون ، دو نوع چنگال وجود دارد که می تواند در اکوسیستم ارز رمزنگاری شده اتفاق بیفتد. بگذارید تفاوت ها را توضیح دهم.

همانطور که قبلاً گفته شد ، فورک به معنای واگرایی در یک نرم افزار بلاکچین است. این تغییرات می تواند موقتی یا دائمی باشد و این وضعیت منجر به دو گروه چنگال ، یعنی سخت و نرم می شود. بیایید تعریف کنیم که این اصطلاحات چه معنایی دارند.

چنگال سخت

هارد فورک به واگرایی کامل یک نرم افزار بلاکچین اشاره دارد که در آن از همه گره های قبلی بدون ارتقا دسترسی به بلاکچین تازه تأسیس محروم شده است. این تغییر بنیادی یک نرم افزار معمولاً بلوک های معتبر قبلی را کاملاً بی اعتبار می کند. بلاکچین های جدید و قدیمی هر دو مستقل می شوند.

در طول این نوع چنگال ها ، یک بلاکچین با مسیر موجود برای تولید بلوک های جدید ادامه خواهد یافت در حالی که نوع جدید معمولاً مسیری کاملاً متفاوت را طی می کند. معدنچیانی که مایل به عضویت در بخش کاملاً جدید هستند باید نسخه های به روز را نصب کنند در حالی که کسانی که هنوز زنجیره قدیمی را ارزیابی می کنند ، گره های خود را مانند گذشته حفظ می کنند.

هیچ شخصی نمی تواند یک حرکت چنگال را پیشنهاد کند و تصویب کند. این ایده باید توسط بیش از 90 درصد معدنچیان پشتیبانی شود تا تغییر اعمال شود. نمونه ای از چنگال که هرگز مورد حمایت اکثر اعضای قرار نگرفت ، شامل Segwit2x است که به عنوان NO2x نیز شناخته می شود و هدف آن بهبود مشکلات مقیاس پذیری بیت کوین با افزایش اندازه بلوک به 2 مگابایت است. Bitcoin Gold و Bitcoin Cash نمونه های شناخته شده سخت فورک هستند.

چنگال نرم

وقتی یک چنگال اتفاق می افتد و دو ارز رمزپایه روی یک زنجیره میراث یکسان شکل می گیرد ، به این نرم چنگال می گویند. در این چنگال ها ، حتی معاملات قدیمی نیز می توانند توسط گره های به روز شده تأیید شوند. این سناریو به عنوان سازگار با عقب شناخته می شود. با این حال ، اگر گره های بدون نسخه جدید به استخراج بلوک های جدید ادامه دهند ، آنهایی که به روز شده اند ، نمی توانند آنها را تشخیص دهند.

خط آخر

چنگال خطرناک است و اگر به درستی انجام نشود ، می تواند بر روی زنجیره بلوک تأثیرات منفی داشته باشد. با این حال ، آنها همیشه با دقت توسط توسعه دهندگان اصلی و افراد دیگر با هدف اصلاح یک مشکل برنامه ریزی می شوند تا شبکه بتواند بدون مشکل کار کند.

در حالی که به آینده می رویم ، امیدواریم که چنگال ها چیزی بیش از مقیاس گذاری و حفظ حریم خصوصی نداشته باشند.

کاتالین بنیانگذار سیستم عامل های تجارت الکترونیکی و رفع انسداد کنید. او یک علاقه مند به طراحی است و عاشق ماتچا است و علاقه زیادی به فناوری بیت کوین و بلاکچین دارد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me