banner
banner

ارزش ، قیمت و هزینه: چگونه بلاکچین ارزش کسب و کار را تغییر می دهد

نویسنده اصلی : هابین لی

تصویر توسط نینا پلی / قیمت در مقابل ارزش

وقتی بازار در مقابل چشمان شما خراب می شود ، تصور اینکه آینده چه خواهد شد دشوار است. در حالی که فناوری بلاکچین خود در بین دولت ها ، خدمات عمومی و برخی شرکت های خصوصی در حال شکوفایی است ، مشاغل عمومی بلاکچین به شدت به دنبال نشانه ای از امیدواری در بازار هستند. با این حال ، این ممکن است زمان مناسب برای صحبت در مورد ارزش واقعی فناوری بلاکچین و این بازار باشد. آیا فناوری بلاکچین می تواند برای کسب و کار و مصرف کنندگان تغییر ارزش ایجاد کند؟ اگر چنین است ، چقدر برای چه کسی ارزش دارد؟ آیا می تواند یک مدل تجاری رقابتی را در مقایسه با تجارت فعلی پیشنهاد کند؟ بیایید در مورد نوع جدیدی از ارزش صحبت کنیم که تجارت بلاکچین – به طور خاص ، ظهور مشاغل عمومی بلاکچین – ممکن است از سه منظر ارزش ، قیمت و هزینه باشد.

هزینه: چه کسی قبض را برمی دارد?

بیایید اساسی ترین چارچوب ارزش ، قیمت و هزینه را به خود یادآوری کنیم. قیمت و هزینه سود شرکت را تعیین می کند در حالی که قیمت و ارزش مازاد مصرف کننده را به همراه دارد.

[شکل 1] چارچوب ارزش ، قیمت و هزینه

از دیدگاه ارائه دهنده خدمات ، کاهش هزینه یا (و) افزایش قیمت باعث افزایش سود آن می شود. بسیاری می گویند که فناوری بلاکچین هزینه های اداره مشاغل را کاهش می دهد ، اما این بحث ممکن است بحث برانگیز باشد. وقتی صحبت از هزینه کار با سرور داده یا شبکه متمرکز می شود ، فناوری بلاکچین چنین هزینه ای را پس انداز می کند. هزینه غیرمنتظره ، ممکن است در تأمین کیفیت خدمات پایدار با چندین گره شرکت کننده در شبکه بلاکچین ایجاد شود – همانطور که همه ما می دانیم ، بلاکچین فناوری نیست که از کارآیی برتر به عنوان شبکه متمرکز برخوردار باشد. همانطور که در چندین پروژه مشاهده شده است ، “هزینه ناکارآمدی” ممکن است حتی بیشتر از هزینه صرفه جویی شده با استفاده از فناوری بلاکچین در هنگام رشد تجارت باشد. ویتالیک بوترین ، بنیانگذار Ethereum ، گفت: “هزینه محاسبات در مقیاس متوسط ​​EC2 آمازون (که دارای سرویس ابری محاسباتی الاستیک است) 0.04 دلار در ساعت است ، در حالی که هزینه انجام همان کار در Ethereum حدود 13.40 دلار در هر 200 میلی ثانیه است ، که 1.4 میلیون برابر گرانتر از آمازون است. ” [1] این شکاف فعلی در کارایی را نشان می دهد که صنعت بلاکچین ممکن است مجبور به جبران آن شود. با رشد کسب و کار ، مقیاس پذیری محدود و هزینه ناکارآمدی بلاکچین حتی بدتر می شود ، در حالی که سرور شبکه متمرکز از اقتصاد مقیاس لذت می برد و هزینه کمتری را برای هر مصرف کننده متحمل می شود. بنابراین نمی توانیم به سادگی استدلال کنیم که کل هزینه های تجارت بلاکچین بسیار کمتر از قبل خواهد بود. با این حال ، آنچه در مورد تجارت بلاکچین قابل توجه است این است که مصرف کنندگان و نه شرکت ها معمولاً کسانی هستند که قبض را با چنین هزینه ای می گیرند..

در مدل تجارت سنتی ، نحوه کار آن این است – شرکتی شبکه سرور متمرکز را ساخته و نگهداری می کند که قادر به رسیدگی به بسیاری از درخواست های کاربران است. هزینه بهره برداری از چنین شبکه ای توسط یک شرکت تأمین می شود و سود سرویس دهی به کاربران در مرحله بعدی قرار دارد. با این حال ، در یک شبکه بلاکچین ، شرکت ها مسئولیتی در قبال پردازش درخواست های کاربران ندارند ، اما “گره های داوطلبانه شرکت کننده” مسئولیت پذیر هستند. و هزینه های پاداش دادن به آنها از کاربران گرفته می شود. به عنوان مثال ، هنگامی که افراد از DApp مبتنی بر شبکه Ethereum استفاده می کنند ، برای پردازش درخواست های خود به صورت توکن صادر شده توسط DApp یا ETH باید پاداش گره ها را بپردازند – به این معنی که شرکت دیگر تنها کسی نیست که قبض را برای دریافت شبکه در حال اجرا است.

قیمت: از غیب تا دیده

قیمت شامل هزینه به علاوه سود شرکت است. بیایید به این فکر کنیم که ما چقدر برای استفاده از خدمات فناوری اطلاعاتی که هر روز استفاده می کنیم پرداخت کرده ایم. جای تعجب است که ایده “پرداخت هزینه استفاده از خدمات” در تجارت فعلی فناوری اطلاعات کاملاً ناآشنا است. پس از اتصال به اینترنت ، مجبور نیستید هر بار که ایمیل خود را با Google ارسال می کنید ، یک پنی بپردازید یا عکس های دوستان خود را در فیس بوک بررسی کنید. به جز برنامه های عضویت برتر برای رد کردن تبلیغات یا گسترش فضای ذخیره سازی ابری ، اکثر شرکت های فناوری اطلاعات به دلیل استفاده از خدماتشان هزینه ای از کاربران دریافت نمی کنند. این بدان معنا نیست که این خدمات کاملاً رایگان هستند – در ازای این کار ، کاربران باید کنترل داده های خود را به ارائه دهندگان خدمات و تبلیغ دهندگان ، که منبع درآمد اصلی تجارت هستند ، تحویل دهند.. تعجب آور نیست که برخی از غول های فناوری اطلاعات به دلیل سو misاستفاده از داده های کاربر مورد انتقاد قرار می گیرند ، زیرا این داده ها فقط “برچسب قیمتی نامرئی” است که روی خدمات آنها گذاشته می شود. به دنیای “ثبت نام رایگان و استفاده از خدمات ما” که در آن زندگی می کنیم خوش آمدید.

در سرویس های مبتنی بر بلاکچین ، برچسب قیمت بیشتر به چشم می آید. و ارائه داده های کاربر برای استفاده از یک سرویس اکنون کاملاً از پرداخت هزینه استفاده از آن جدا شده است. این کاربر است و نه ارائه دهنده خدمات که تنها می تواند داده های کاربر را در یک شبکه بلاک چین مدیریت و ادعا کند. برخی از مشاغل بلاکچین حتی به کاربران خود امکان می دهند تا داده های خود را برای به دست آوردن رمز یا پرداخت هزینه استفاده از خدمات “بفروشند”. هنوز یک سوال باقی مانده است که آیا سرویس های مبتنی بر بلاکچین که برچسب قیمتی قابل مشاهده ای برای آن می گذارند ممکن است برای مصرف کنندگان انبوهی که عادت به آنچه رایگان به نظر می رسد تکان دهنده یا منطقی باشد چندین مورد استفاده می تواند به زودی به این سوال پاسخ دهد.

ارزش: فلسفه بیش از عملی بودن?

در این چارچوب ، “ارزش” مشکل ترین قسمت مورد بحث در تجارت بلاکچین است. ارزش شرکتها اغلب به عنوان سود آنها تعریف می شود ، زیرا برای مصرف کنندگان پیچیده تر است. به عبارت ساده ، یک مقدار مربوط به “آنچه مشتری ها را به خرید یک محصول / خدمات سوق می دهد.” ما اغلب با عبارات تبلیغاتی خدمات بلاکچین مانند “کنترل بیشتری بر حریم خصوصی خود” یا “معاملات شفاف تر و غیرمتمرکز” مواجه هستیم در حالی که سنتی تبلیغاتی که برای تأکید بر استفاده سریع از خدمات خاص از ارزان ، ارزان یا راحت بودن استفاده می شود. بنابراین ، در اینجا چند سوال وجود دارد که ممکن است دنبال شود. آیا مصرف کنندگان مایل به استفاده از خدمات بلاکچین هستند در حالی که کارایی و خدمات سریع مشتری را به خطر می اندازند؟ آیا ارزشهای پیشنهادی توسط تجارت بلاکچین مانند حریم خصوصی و مقاومت در برابر اقتدار متمرکز به اندازه کافی قدرتمند هستند که باعث جذب انبوه مصرف کنندگان شوند?

آنها می گویند خوب بدون شر وجود ندارد. در صنعت بلاکچین ، چنین مفاهیمی از همان ابتدا کاملاً واضح بوده است – تمرکززدایی خوب است در حالی که تمرکز اینگونه نیست. بسیاری از مدل های تجاری بلاکچین معمولاً بازخوردهایی از جمله “این کار به اندازه کافی غیرمتمرکز نیست” یا “آیا فکر نمی کنید خدمات شما خیلی متمرکز باشد تا بتوان آن را به عنوان سرویس بلاکچین نامید؟” در حالی که در چند نظر آمده است ، “به اندازه کافی عملی نیست. همانطور که در شکستهای بیشمار تجارت اجتماعی مشاهده کردیم ، تأکید بر علت خوب به راحتی نادیده گرفته می شود که آیا واقعاً می تواند انتخاب مصرف کننده را نسبت به سایر گزینه ها جلب کند. ما بسیاری از دروس را آموخته ایم که به ما می گوید فلسفه به تنهایی نمی تواند این صنعت را بسیار دور کند. همه شرکتهای خوب را دوست دارند ، اما تنها در مواقعی که بتواند دلیل خوبی برای مصرف کنندگان بودن آنها در اختیار مردم قرار دهد. برخی می گویند اقتصاد رمز و فلسفه ای که در زیر آن نهفته است می تواند با جادو ، مصرف کنندگان را در پی گرفتن پاداش مالی جلب کند. با این حال ، فاقد شواهد زندگی واقعی یا موارد استفاده است. ما باید مواجه شویم که بیشترین رمزهای اقتصادی به سرمایه گذاران خدمت کرده است ، نه مصرف کنندگان. ما همچنین شاهد بوده ایم که فلسفه تمرکززدایی با چند دست قابل مشاهده دستکاری شده است. از دست دادن ایمان به فلسفه آسان است ، اما از نظر عملی اینگونه نیست. فقط وقتی تجارت بلاکچین عملی بودن سرویس خود را به خطر نیندازد ، می توان این فلسفه را به عنوان لمس نهایی در اختیار مصرف کنندگان قرار داد..

در حال حرکت فراتر از رقبا

بسیاری از آنها تعجب می کنند که آیا تجارت بلاکچین در حال ظهور می تواند رقبای غول پیکر خود را شکست دهد. نمودار 2 خلاصه سناریوی ایده آل برای ارزش ، قیمت و چارچوب هزینه تجارت بلاکچین در مقابل رقیب آن است – با مازاد مصرف کننده بیشتر ، هزینه و قیمت کاهش می یابد ، که در نهایت ارزش بیشتری را ایجاد می کند در کل نسبت به رقبا. اگرچه هیچ کس نمی تواند تشخیص دهد که آیا این سناریو ایده آل به واقعیت تبدیل می شود ، اما ممکن است بحث برانگیز باشد که سودآوری شرکت در تجارت بلاکچین کمتر از رقبای خود است. اما در حال حاضر ، بیایید به شعار آن پایبند باشیم – “کمتر اجاره برای واسطه ها” ، زیرا شرکت ها خود واسطه بین گره های شبکه و کاربران نهایی هستند. و البته ، این رقم فقط برای مقایسه مختصر است و بخشهای خاص هزینه ، قیمت و ارزش در چارچوب ممکن است از یک شرکت به شرکت دیگر متفاوت باشد.

[شکل 2] ارزش ایده آل ، قیمت و چارچوب هزینه برای تجارت بلاکچین در مقابل رقبا

از هم اکنون ، به نظر می رسد یک بازی دشوار برای پیروزی باشد – هر سه دیدگاه ارزش ، قیمت و هزینه پیش بینی تاریک در مورد رقابت با شرکت های موجود را بیان می کند. هزینه ناکارآمدی بسیار زیاد است ، مصرف کنندگان به خدمات “رایگان” عادت کرده اند و اینکه آیا فلسفه بلاکچین می تواند برای مصرف کنندگان انبوه جذاب باشد سوال است. بیایید به جنبه روشن این عدم اطمینان نگاه کنیم – با “معضل نوآور” ، نظریه ای که کلایتون کریستنسن در کتاب خود با عنوان “معضل نوآور: وقتی فن آوری های جدید باعث شکست شرکت های بزرگ می شوند” پیشنهاد شده است. بازار فعلی و حتی باعث می شود برخی از غول ها از تجارت خارج شوند. این کتاب ویژگی های “فن آوری های مخرب” را توصیف می کند ، که پیشنهاد ارزش اساسی در بازار را تغییر می دهد و باعث تغییر شدید و ناگهانی الگوی می شود که قوی ترین و بزرگترین بازیکنان اغلب سازگار نیستند. اگر فناوری blockchain را مخل تعریف کنیم ، ممکن است در حال تبدیل شدن به الگویی کاملاً متفاوت باشد ، حتی بدون رقابت با غول های فعلی IT. جای تعجب نیست که این نظریه استدلال می کند که فن آوری مختل کننده در ابتدا عملکرد ضعیف تری با ظرفیت کمتر از راه حل های موجود ارائه می دهد. اگرچه ارزش ، قیمت و چارچوب هزینه ممکن است آینده درخشان کسب و کار بلاکچین را بیان نکند ، اما ممکن است پتانسیلی برای تجارت بلاکچین وجود داشته باشد که ما هنوز نمی توانیم آن را در پارادایمی که در آن زندگی می کنیم ببینیم. بخش کوچکی از تفکر مردم را شکسته است. افراد زیادی شروع به مشاهده میزان “نامناسب” اجاره واسطه ها یا مشکلات مرتبط با تجارت و اقتصاد متمرکز کرده اند. حتی وقتی فناوری blockchain نتواند این مشکلات را حل کند و در هوا از بین برود ، آنچه باقی مانده است پایدار خواهد بود و ظهور اختلال بعدی را که در واقع کار می کند تسریع می کند.. خوب ، بیایید امیدهایمان را بالا نگه داریم.

فناوری Blockchain خود با مدل کسب و کار “مناسب” یا چارچوب ارزش همراه نیست. این فناوری صرفاً محیطی را فراهم می کند که مدلهای جدید تجاری باید با آن سازگار شوند. هیچ کس هرگز نمی تواند پیش بینی کند که چه مدت طول می کشد تا تبلیغات تبلیغاتی بلاکچین به موفقیت واقعی در تجارت تبدیل شود. و فناوری بلاکچین ممکن است سودآورترین تجارت تاریخ بشر را به ما نوید ندهد. یک واقعیت مسلم این است که ، با این وجود ، با ایجاد اخلال در دنیای تجارت متمرکز که در آن حداکثر سود شرکت در گذشته یک فضیلت محسوب می شد ، امکان عادی جدید را به ما نشان داده است. این امیدی است که این صنعت باید همیشه با گذر از زمان سخت به آن پایبند باشد.

بازنشر شده از: https://medium.com/block-crafters/value-price-and-cost-how-blockchain-changes-business-value-b17c2aecb06f

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me