banner
banner

ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال که به آنها پول الکترونیکی نیز می گویند ، اکنون بیش از هر زمان دیگری محبوب شده اند. ارز دیجیتال تا چندی پیش فاقد امنیت لازم برای از بین بردن نیاز به پول کاغذی بود. با این حال ، با ظهور اینترنت و ظهور فناوری بلاکچین ، دیگر چنین نیست. امروز قرار است پول دیجیتال بازار را برای همیشه تغییر دهد.

نکته مهم ، ارزهای دیجیتال تمام کاربردهای سنتی پول را پر می کند. از طریق این گزینه های برتر برتر تکنولوژیکی می توانید کالا خریداری کنید یا هزینه خدمات را پرداخت کنید. پول دیجیتال معاملات آنی و شفافیت بیشتر در بازار را برای کاربران فراهم می کند. به همین ترتیب ، کشورهای بیشتری قصد دارند طی چند سال آینده از نوعی ارز دیجیتال رونمایی کنند.

ارز دیجیتال چیست?

برخلاف همتایان سنتی آنها ، ارزهای دیجیتال فقط در اینترنت وجود دارند. این شکل جدید پول کاملاً نامشهود است ، شما نمی توانید آن را لمس کنید یا احساس کنید. این فقط در حوزه دیجیتال وجود دارد. همه جنبه های صدور ، انتقال و ثبت آنها دیجیتالی است. در نتیجه ، برای دسترسی به این وجوه به دستگاه پشتیبانی شده از اینترنت نیاز خواهید داشت.

مزایای ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال مزایای قابل توجهی را به بازار می آورند. برای اولین بار ، آنها گزینه ساده تری را در اختیار کاربران قرار می دهند. پرداخت ارز دیجیتال به صورت لحظه ای و کم هزینه انجام می شود. علاوه بر این ، آنها سطح بالاتری از ثبت و شفافیت را به بخش وارد می کنند.

معاملات نظیر به نظیر

ارزهای دیجیتال این وظایف را از طریق پروتکل معاملات نظیر به نظیر انجام می دهند. درست مثل وقتی که شما یک قطعه ارز فیات را به شخصی تحویل می دهید ، ارز دیجیتال برای کارکرد به هیچ واسطه ای احتیاج ندارد. این کاهش اشخاص ثالث در معامله باعث افزایش کارایی می شود. علاوه بر این ، زمان و هزینه های معامله را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

این مزایا هنگام بحث درباره پرداخت های مرزی واقعاً نمایان می شوند. اگر تاکنون اقدام به ارسال پول در سطح بین المللی کرده اید ، می دانید که این کار زمانبر است و شامل چک های متعدد است. علاوه بر این ، هزینه های ارسال پول در سطح بین المللی می تواند تا 7 درصد باشد گزارش ها.  در واقع قیمت گذاری شما بستگی زیادی به انتخاب موسسات مالی خواهد داشت.

همچنین ، نرخ ارز بین المللی می تواند درصد زیادی از وجوه شما را هنگام ارسال پول به خارج از مرزها از بین ببرد. ارزهای دیجیتال می توانند این هزینه ها را حذف کنند زیرا بسیاری از آنها به صورت بدون حاشیه کار می کنند. ارزهای رمزنگاری شده مانند Ripple’s XRP به طور خاص این نگرانی ها را برای موسسات بانکی عمده ای که به دنبال ارسال وجوه هستند ، برطرف می کند.

تاریخچه ارزهای دیجیتال

یک دانشمند کامپیوتر آمریکایی به نام دیوید چائوم با توسعه اولین مفهوم ارزهای دیجیتال از سال 1983 اعتبار یافته است. تا سال 2990 ، Chaum یک مدل عملی از نظریه خود را با نام DigiCash ایجاد کرد. این مفهوم سالها جلوتر از زمان خود بود. در نتیجه ، هرگز شتاب لازم برای بقا در بازار را بدست نیاورد.

اولین استفاده عمومی ثبت شده از ارز دیجیتال در مقیاس گسترده در سال 1996 پدیدار شد. این واحد پولی ، معروف به طلای الکترونیکی میلیون ها کاربر فعال را قبل از اینکه توسط مقامات دولتی در سال 2008 تعطیل شود ، ایمن کرد. از آن زمان ، هزاران ارز دیجیتال با حمایت مالی شرکت ها وارد بازار شدند.

همه این ارزهای دیجیتال با مشکلی روبرو شدند که به آن “هزینه مضاعف” می گویند. اساساً ، توسعه دهندگان تلاش می کردند تا روشهایی را تضمین کنند که هر ارز دیجیتال فقط یک بار در حین معاملات می تواند هزینه کند. این مسئله با معرفی اولین ارز رمزنگاری شده در دنیا – بیت کوین – با حل و فصل روبرو شد.

بیت کوین (BTC)

بیت کوین تغییری در تئوری مالی در بازار ایجاد کرد. برای اولین بار در تاریخ ، پول دیجیتال سه عملکرد اصلی ارز را پر کرد. این وسیله مبادله ، واحد حساب و ذخیره ارزش بود. علاوه بر این ، کمیاب ، قابل تکرار و قابل حمل بود.

White Whitepaper

White Whitepaper

مهم این است که بیت کوین با تلفیق بلوک های رمزنگاری دارای مهر زمان ، مسئله دو برابر هزینه را حل کرد. بیت کوین از بخشی از مهر زمان در الگوریتم هش کردن بلوک زیر استفاده می کند. به همین ترتیب ، یک هکر برای تغییر در آن باید کل بلاکچین را دوباره انجام دهد. به این ترتیب ، بیت کوین به اولین ارز دیجیتال تغییرناپذیر و غیرقابل تغییر در موجودیت تبدیل شد.

پذیرش بیت کوین در سال 2017 با تب و تاب مواجه شد. در آن زمان ، بیت کوین ارزش بازار در هر زمان را تقریبا کمتر از 20000 دلار برای هر سکه دید. با این حال ، استفاده از شبکه اضافه شده ازدحام عمده ای ایجاد کرد. به همین ترتیب ، برجسته شد مقیاس پذیری مشکلات موجود در شبکه. این مسائل منجر به ایجاد تعدادی اسپین آف بیت کوین شد. معروف ترین Bitcoin Cash.

امروز بازار رمزنگاری ها هزاران ارز دارد. علاوه بر این ، نگرانی های مقیاس پذیری بیت کوین از طریق پروتکل خارج از زنجیره ای معروف به شبکه رعد و برق. این پروتکل از کانال های پرداخت خصوصی برای از بین بردن ازدحام احتمالی شبکه در سال 2017 استفاده می کند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)

با درک مزایای تکنولوژیکی فناوری بلاکچین ، بانکداران مرکزی اکنون بازیگران اصلی در فضای ارزهای رمزپایه هستند. با این حال ، بر خلاف بیت کوین ، ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) از فناوری دفتر مرکزی توزیع شده (DLT) متمرکز برخوردار است. این فناوری به بانکداران مرکزی اجازه می دهد تا عرضه پولی را به روشی مشابه سیستم فعلی ارز فیات در دست اجرا و کنترل کنند.

امروز ، چندین کشور قصد دارند در سالهای آینده ارزهای دیجیتالی صادر کنند. تا به امروز ، روسیه ، هند ، اروگوئه ، انگلیس و سوئد همه ابتکارات ارز دیجیتال را اعلام کرده اند. با این حال ، در همه این موارد ، ارز دیجیتال به معنای تکمیل ارز فیات فعلی در بازار است.

شاید در آینده نزدیک ، کشورهایی را ببینید که به طور کامل یک قدم از پول کاغذی فاصله دارند. مطالعات نشان داده است که مصرف کنندگان احساس می کنند مطمئن در استفاده از گزینه های فیات مانند کارت های بدهی. اگر افکار عمومی همچنان به این سمت تغییر جهت دهند ، قطعاً جا برای استفاده بیشتر از رمزنگاری وجود دارد.

آینده ارز دیجیتال

با توجه به وضعیت فعلی جهان ، ارزهای دیجیتال قرار است در سال آینده منفجر شوند. امروزه یک زیرساخت دیجیتالی قوی برای پشتیبانی از پذیرش گسترده این ارزها وجود دارد. علاوه بر این ، توسعه آنها به لطف بیماری همه گیر ویروس کرونا در مرکز توجه قرار گرفته است. انتظار می رود با دسترسی افراد بیشتری به سراسر جهان به اینترنت پرسرعت ، شاهد ادامه این روند باشید. در حال حاضر ، ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین همچنان به تعریف جوامع بین المللی از پول ادامه می دهند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me