banner
banner

حریم خصوصی از طریق پیشنهادهایی مانند CBDC تهدید می شود – آیا ارزش آن را دارد؟

حریم شخصی چیزی است که همه ما آن را طمع می کنیم ، اما آن را مسلم می دانیم. غالباً ، فقط در صورت محرومیت از آن ، به اهمیت آن پی می بریم. این می تواند به اشکال مختلفی وجود داشته باشد که هر کدام توسط فناوری های مختلف تهدید می شوند.

  • حریم خصوصی مالی (عادت های خرج کردن ، دارایی دارایی و غیره)
  • فرایندهای اندیشه (دیدگاه های سیاسی ، موضوعات تفرقه افکنانه)
  • موقعیت مکانی (ردیابی حرکت ، ردیابی تماس)

دنیای ما از طریق هجوم فناوری ها ، مانند بلاکچین ، در هر مرحله به طور فزاینده ای در ارتباط است. به این ترتیب ، ما توانایی ایجاد سطوح جدیدی از حریم خصوصی را داریم یا به طور همزمان خود را از آن محروم می کنیم.

با این حساب ، آیا از دست دادن حریم خصوصی ما با مزایای ارائه شده بیشتر از این است؟ یا اینکه ضرر را کمرنگ جلوه داده و در ظاهر پیشرفت رو به جلوی خود برده است?

شمشیر دو لبه

همانطور که مشخص شد ، فناوری هایی مانند بلاکچین یک شمشیر دو لبه است. در زیر چند نمونه از مزایا و معایب استفاده از آن آورده شده است.

فواید

دسترسی

فناوری هایی مانند بلاکچین منجر به ظهور ارزهای رمزپایه ، اوراق بهادار دیجیتال ، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) و موارد دیگر شده است. هر یک از این پیاده سازی ها ویژگی مشترکی دارند – قابلیت دسترسی ؛ بدین معنی که آنها دسترسی جدید مشتریان به خدمات و فرصتهایی را که قبلاً از مشارکت در آنها دوری می کردند ، فراهم می کنند.

شفافیت

شفافیت چیزی است که در بیشتر بلاکچین ها به نمایش در می آید. با استفاده از دفترهای دیجیتال ، هر بلوک داده برای دیدن جهان قابل مشاهده است. اینها می تواند نشان دهنده معاملات ، دارایی های شرکت ، ترازنامه و غیره باشد.

اشکالاتی

از دست دادن قدرت

کسانی که درگیر ارزهای رمزپایه هستند عبارت “اگر کلیدهای خود را کنترل نکنید ، پول شما نیست” را شنیده اند. این به کسانی که دارایی های خود را در صرافی ها ذخیره می کنند اشاره دارد و به این معنی است که هرکسی دسترسی به دارایی را کنترل کند قدرت را حفظ می کند. پذیرش گسترده CBDC ها همین تهدید را ایجاد می کند. به عنوان دارایی های متمرکز ، صادر کنندگان آنها قدرت کامل در استفاده از آن را حفظ می کنند. با پول نقد ، اگر آن را در جیب خود دارید ، می توانید آن را آزادانه خرج کنید. با CBDC ، این آزادی برای مسئولین صدور آن سلب می شود. حساب های معنی دار را می توان کنترل ، تحلیل و خاموش کرد.

سرقت اطلاعات

در حالی که داده های جمع آوری شده از طریق CBDC بدون شک با سطح بالایی از امنیت حفظ می شود ، واقعیت این است که سرقت های گسترده داده هر ساله اتفاق می افتد. صرفاً به این دلیل که CBDC ممکن است از یک بانک مرکزی تهیه شده باشد ، به این معنی نیست که آنها از خطر سرقت مصون هستند.

مراقب باشید

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی ذهن جهانیان را مجذوب خود کرده است. از آنها بعنوان نسل بعدی ارز نام برده می شود که در نهایت جای پول نقد را می گیرند. آیا این یک چیز خوب است?

CBDC توانایی بسیاری از موارد را دارد. یکی از آنها توانایی توزیع راحت آن است – چیزی که اغلب هنگام مشاهده موانع اخیر مرتبط با توزیع صندوق به دلیل همه گیری COVID-19 مورد توجه قرار می گیرد. مورد دیگر توانایی مدیریت آسان و پیگیری امور مالی فرد است. این لیست ادامه دارد ، اما در این روند ، CBDC اشکالات عمده بالقوه ای را به همراه دارد ، که در هنگام تبلیغ مزایای آنها اغلب براق می شود – از همه مهمتر ، حریم خصوصی مالی کاربر.

از طریق استفاده از CBDC ، هر خرید ، فروش یا انتقال دارایی قابلیت پیگیری دارد. با این کار ، دولت ها به بینش جدیدی در مورد عادت های هزینه ای ، عادت های سفر شهروندان ، دارایی های مالی و غیره دست پیدا می کنند. اساساً دادن مقدار زیادی نیرو به نهادهایی که از قبل بسیار توانمند شده اند.

فراتر از به دست آوردن اطلاعات فوق الذکر در مورد کاربران ، صادر کنندگان CBDC همچنین کنترل بیشتری بر دارایی به دست می آورند. خنثی کردن فعالیت های مالی برای افرادی که با پول نقد کار می کنند بسیار دشوارتر از یک نسخه دیجیتالی است. با استفاده از مورد دوم ، می توان وجوه شهروندی را مسدود ، بازداشت و غیره کرد.

لیست سیاه

چندین نمونه از لیست سیاه کیف پول قبلاً وجود داشته است نشان داده شده در هفته های اخیر این به این معنی است که به درخواست مقامات ، کیف پول های مختلف حاوی پول ثابت دارای دارایی های خود را منجمد کرده اند. این اقدامات در اکثر موارد علیه افرادی که مظنون به فعالیت شرور هستند ، انجام می شود. با این حال ، این واقعیت همچنان پابرجاست که صادرکنندگان دارایی های دیجیتال متمرکز قدرت انجام کاری را دارند که می خواهند.

توجه به این نکته مهم است که اکثریت قریب به اتفاق کشورهایی که راه اندازی CBDC را در نظر می گیرند هنوز در مورد چارچوب نهایی تصمیم نگرفته اند. این بدان معناست که اگرچه امکان از بین رفتن حریم خصوصی وجود دارد ، اما ممکن است کشوری وجود داشته باشد که اهمیت خود را در اولویت قرار دهد – هرچند بعید به نظر می رسد.

اگر CBDC ها سرانجام به این روند دامن بزنند ، ما کاملاً تحت هوس و هوی و هوس صادر کنندگان آنها قرار خواهیم گرفت. در اکثر مواقع ، این ممکن است چیز خوبی باشد ، زیرا تنظیم کنندگان اختیارات بیشتری را برای جلوگیری از فعالیت های زشت افزایش می دهند. این همچنین به معنای تأمین این قدرت در هزینه های خودشان است.

شنا در بالادست

با درک اضطراب فن آوری های اطراف ، مانند CBDC ها ، و عدم وجود حریم خصوصی بالقوه ، شرکت ها / خدماتی برای رفع این مشکل فعالیت می کنند.

آنها بجای استفاده از فناوری به هزینه حفظ حریم خصوصی ، تلاش مشترکی را برای ارائه خدماتی انجام می دهند که حریم خصوصی را از طریق استفاده از آن اعمال می کنند. در زیر فقط چند نمونه ذکر شده است.

مونرو

Monero که به عنوان قله سکه های حفظ حریم خصوصی شناخته می شود ، به یک پایه اصلی در دنیای ارزهای رمزپایه تبدیل شده است. این کشور با استفاده از امضاهای زنگ دار و آدرس های پنهانکاری به وضعیت امن ترین ارز خود رسیده است.

مرورگر شجاع

Brave که به عنوان یک مرورگر حریم خصوصی شناخته می شود ، دور از پیشنهاداتی مانند Chrome ، Edge و موارد دیگر است. Brave نشان می دهد که مرورگر آن “… طوری طراحی شده است که نمی داند شما کی هستید یا از چه سایت هایی بازدید می کنید.”

ارزش شما چیست

در پایان روز ، چه با اشاره به حریم خصوصی مالی ، عادات مصرفی ، یا حتی دیدگاه های سیاسی ، همه باید از خود بپرسیم ، “حریم خصوصی من چه ارزشی دارد؟ و آیا مزایای ارائه شده از طریق فناوری کاهش آن را توجیه می کند؟ “

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me