banner
banner

پروژه های DeFi به طور فزاینده ای مشمول هک می شوند

امور مالی غیرمتمرکز یا “DeFi” که معمولاً نامیده می شود ، به خدمات مالی گفته می شود که از فناوری هایی مانند بلاکچین استفاده می کنند. رونق اخیر DeFi عمدتا بر اساس همان وعده هایی است که سالهاست توسط بلاکچین داده شده است – شفافیت ، منبع باز ، بدون مرز ، بدون اجازه.

برخی از پیاده سازی های فن آوری که در حال حاضر توجه بازار را به خود جلب کرده است ، شامل این موارد است,

  • سیستم عامل های وام
  • سیستم عامل های پیش بینی
  • مبادلات غیرمتمرکز

متأسفانه ، هر زمان که مقدار زیادی هیاهو در اطراف یک فناوری یا خدمات جدید وجود داشته باشد ، فعالان بازار خوش فکر اما بد آگاهی وجود خواهند داشت. در نتیجه این ، شرکتهای ارائه دهنده خدمات گفته می شود اغلب قربانی هک ، و در نتیجه فعالان بازار است که وجوه خود را به آنها سپرده.

موارد زیر تنها تعدادی از نمونه های مختلف ماه های اخیر است که این اتفاق افتاده است.

هک

پروتکل مبدا

این شرکت جوان به طور فعال مجموعه ای از خدمات خود را ایجاد می کند که امکان ایجاد فروشگاه های تجارت الکترونیک غیر متمرکز را فراهم می کند ، و از طریق پایدار Bitcoin OUSD پشتیبانی می شود..

مبدا پروتکل فقط اعلام کرد در 17 نوامبر ، که آخرین پروژه DeFi است که قربانی یک هک شده است – که منجر به از دست دادن حداقل 7 میلیون دلار USD شده است.

“OUSD هک شده است و سرمایه های کاربر از دست رفته است. ما به طور فعال در حال بررسی موضوع هستیم. ما متعهد هستیم که همه چیز را درست کنیم. “

آکروپولیس

وام / وام ، حساب پس انداز و سازمان های خودمختار غیرمتمرکز قابل تنظیم (DAO) – هر یک از این خدمات مالی است که توسط شرکتی معروف به Akropolis ارائه می شود.

در 12 نوامبر ، آکروپولیس دچار یک سرقت شد مبلغ تقریبی 2 میلیون دلار.

“در ساعت 14: 36 GMT ما اختلاف در APY استخرهای پایدار Bitcoin را مشاهده کردیم و شناسایی کردیم که 2.0 میلیون پوند DAI از استخرهای yCurve و sUSD تخلیه شده است … این استخرها توسط دو شرکت مستقل حسابرسی شده اند ، با این حال ، حمله بردارهای مورد استفاده در بهره برداری در هر دو ممیزی مشخص نشد. ماهیت بهره برداری مورد بحث ترکیبی از حمله مجدد ورود با وام فلش dYdX است. “

پروتکل ارزش

در حالی که خدمات آن متنوع است ، پروتکل ارزش بیشتر به دلیل “ارزش های خاموش” شناخته می شود ، که به عنوان یک جمع کننده محصول عمل می کند.

در تاریخ 14 نوامبر ، پروتکل ارزش ، قربانی حمله دیگری شد, در نتیجه از دست دادن وجوه کاربر.

“در 14 نوامبر 2020 در ساعت 03:36:30 PM UTC ، یک هکر با استفاده از وام فلاش در خز MultiStables از پروتکل ValueDeFi ، که منجر به ضرر خالص تقریبا 6 میلیون دلار شد.”

روش حمله

جالب اینجاست که در هر یک از موارد بالا ، از روشی مشابه برای حمله استفاده شده است. هکرها به عنوان “وام سریع” شناخته می شوند ، وامهای قابل توجهی را در دارایی خاصی می گیرند ، آنقدر بزرگ که بتواند قیمت بازار را تغییر دهد. سپس مهاجم از بودجه وام برای خرید مجدد دارایی با قیمت های بی ارزش استفاده می کند. با انجام این کار ، مهاجم وام اصلی را پس می دهد و سود قابل توجهی به دست می آورد.

پذیرش مختلط

با توجه به مسائل مربوط به DeFi ، به نظر می رسد که سران صنعت در مورد واقعی بودن پتانسیل DeFi و / یا کافی برای غلبه بر حباب بالقوه شکل گرفته تقسیم شده اند.

بینانس مدیر عامل ، Changpeng ژائو ، نگرش مثبتی را حفظ می کند, بیان,

“من فکر می کنم برخی از نوآوری های طرفدار باقی بماند. تأمین کنندگان نقدینگی ، “کشاورزی سودآور” ، اکنون درصد بالایی از درآمد سالانه را فراهم می کنند. ممکن است خیلی طولانی نباشد … شرکت ها نشانه های جدیدی ایجاد می کنند ، آنها را به عنوان پاداش صادر می کنند. این یک داستان طولانی مدت نیست. اما فکر می کنم DeFi اینجاست تا بماند. اکنون نیز ، با افزایش محبوبیت بیت کوین ، DeFi همچنان محبوب است. ما فکر می کنیم پتانسیل رشد زیادی در DeFi وجود دارد. “

اقتصاددان ، نوریل روبینی ، که معروف “ضد بلاکچین” است ، موضع متفاوتی گرفته است, تشبیه DeFi به ظروف بخار.

“DeFi از همان ابتدا نرم افزار بخارپز بود. اکنون کاملاً متزلزل می شد زیرا بلاکچین همیشه بیش از حد بیش از حد فناوری در تاریخ بشر بود. “

مکانی خطرناک برای بودن

اگر پیام نمونه های فوق الذکر هنوز روشن نشده است ، این همان است – در حال حاضر DeFi مکانی خطرناک است. میزان اعتیاد به مواد مخدره در اطراف آنچه که اغلب به معنای “کلمه عبور” است ، منجر به افزایش تعداد هک ها شده است.

همراه با رشد سریع DeFi و این هک ها ، این بخش به طرز ناراحت کننده ای یادآور رونق ICO 2017 است که در آن بازارها با موضوعات مشابهی سرازیر شده بودند. اگرچه ممکن است DeFi پتانسیل بی حد و حصلی را برای نگاه ما به امور مالی در اختیار داشته باشد ، اما هنگام پریدن به این صحنه مراقب باشید.

اگر پول از دست رفته از طریق هک به اندازه کافی ترسناک نباشد ، شاید افزایش تعداد کلاهبرداری ها به خاطر سرمایه گذاران تحصیل نکرده باشد.

برای نگاهی دقیق تر به DeFi چیست و آنچه را ارائه می دهد ، مطمئن شوید که مقاله “DeFi 101” ما را اینجا بخوانید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me